Miśka5

Projekt dedykowany najmłodszym dzieciom.

W trakcie sesji dzieci doświadczają dźwięków i wibracji różnych instrumentów: mis tybetańskich, miseczek zen, dzwonków koshi czy gongu. Te pierwsze od tysięcy lat wykorzystywane są w celach leczniczych. Ich magia leży nie tyle w wydawanym dźwięku, co w wibracji, która wpływa na ludzki układ nerwowy. Przywraca harmonię, odpręża i rozluźnia. Wiadomo, że masaż dźwiękiem mis tybetańskich może redukować stres, zwalczać migreny, usuwać ból i leczyć z bezsenności.

Jak dotąd jednak nie zastanawiano się nad odbiorem przez niemowlęta czy małe dzieci. Jest to o tyle interesujące, że ich możliwości percepcyjne są inne niż osób dorosłych. W trakcie warsztatu rodzic ma okazję zaobserwować, które dźwięki są dla jego maluszka słyszalne, przyjemne, a których nie lubi lub jeszcze nie słyszy. W przypadku dzieci poruszających się samodzielnie, które z instrumentów dzieci wybierają do własnych manipulacji. Każdy warsztat jest inny, ponieważ każde dziecko jest inne, a ideą przedsięwzięcia jest podążanie za potrzebą odbiorcy.

Autorką eksperymentu jest Michalina Tobiaszewska, która prowadzi sesje relaksacyjne a na co dzień wykorzystuje misy dźwiękowe do pracy resocjalizacyjnej.